تفاوت چوب طبیعی و ترمووود

خلاصه

چوب بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام طبیعت است و بی آن بشر هرگز به سطح پیشرفت و رفاه کنونی نمی‌رسید. چوب تنها منبع طبیعی تجدیدپذیر است. چوب جایگاه برجسته‌ای در اقتصاد جهانی دارد. ترمووود بخشی از فناوری چوب بر اثر تلاش صنعتگران اروپایی است که مزایا و معایبی را به همراه دارد.

۱۴۰۰ شنبه ۷ اسفند
1273بازدید
تفاوت چوب طبیعی و ترمووود

 

 

ترمووود چیست؟


ترمووود یا چوب ترمو نوع خاصی از چوب است که به دلیل فراوری با مکانیسم پیشرفته حرارتی دارای استحکام و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر چوب‌هاست. برای تولید ترمووود از چوب درختان زبان گنجشک و گونه‌ی کاج استفاده می‌شود. ترمووود را محصول کشور فنلاند می‌دانند ولی این محصول در کانادا و آلمان نیز به صورت گسترده تولید می‌شود. برای تولید این نوع چوب از گرما و بدون مواد شیمیایی استفاده می‌شود که طرح و رنگ زیبایی دارد و سالیان سال زیبایی خود را حفظ خواهد کرد. علاوه بر آن ترمووود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه و قارچ مقاوم است.

 

تفاوت چوب طبیعی و چوب ترموو

 

مزایای استفاده از ترمووود:


- وزن سبک نسبت به متریال‌های مشابه
- نرمال کردن تغییرات ناگهانی دما
- نصب سریع و تمیزتر
- در صورت تخریب تجزیه پذیر است و به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند
- عایق صدا
- مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی
- مقاوم در برابر حمله حشرات، قارچ ها و کپک
موارد استفاده از ترمووود:
- کف پوش و دیوارپوش
- پله و نرده
- دکوراسیون داخلی و خارجی
- آلاچیق
- درب و پنجره
- استخر
- قرنیز

 

 

معایب ترمووود:


قیمت نسبتا زیاد
- امکان تولید اجسام منحنی با ترمووود وجود ندارد

 

چوب ترموود


چوب طبیعی چیست؟


چوب عبارت است از ریشه، ساقه، تنه‌ی درختان که قابل استفاده برای ساخت انواع لوازم باشند. این چوب مستقیم بعد از قطع درختان به کارگاه چوب‌ بری رفته و در ابعاد کوچک و مدنظر برش می‌شوند سپس طی مراحلی پرداخت می‌شود و رگه‌ها و بافت چوب به خوبی نمایان می‌گردد و از آن در ساخت انواع ظروف و لوازم چوبی استفاده می‌شود.


مقایسه ترمووود و چوب طبیعی:


میزان مقاومت:

مقاومت چوب تاثبر زیادی در نوع مصرف و کاربرد آن دارد به عنوان مثال مهم است چوبی که درپارکت استفاده می‌شود از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا در اثر سایش طولانی مدت تخریب نشود. چوب طبیعی تحمل فشار زیاد را دارد ولی اگر نیروی خارجی بیش از حد وارد شود چوب تغییر شکل می‌دهد بنابراین برای چنین کارهایی چوب ترمو مناسب تر است.


روش نصب:

برای دکوراسیون داخلی و خارجی چوب ترمو مناسب تر است چون به راحتی نصب می‌شود و محلی برای رشد انواع باکتری و قارچ باقی نمی‌گذارد.


میزان رطوبت:

میزان رطوبت در چوب طبیعی به زمان برش، فصل برش و شرایطی که چوب در آن نگهداری می‌شود بستگی دارد. از طرفی وجود رطوبت باعث رشد قارچ و کپک می‌شود. ترمووود به دلیل اینکه طی فرایند گرمایی زیاد تولید می‌شود دارای رطوبت بسیار پایین است.

 

 

 

 

* با خوش مارک همراه باشید *

تفاوت چوب طبیعی و ترمووود

مانی فتحی

کارشناس تولید محتوا